Pierwszy taniec na weselu

Pierwszy taniec na weselu to jedna z najbardziej romantycznych chwil całej uroczystości. Rodzice i przyjaciele przecierają łzy wzruszenia. Rozczuleni są wszyscy – nawet obsługa.

Nic dziwnego, że dla wielu par młodych jest to moment bardzo stresujący. Co zrobić, aby opanować emocje i cieszyć się tą niezwykłą chwilą? Jak wybrać najlepszą piosenkę na pierwszy taniec weselny? O czym pamiętać i jak urozmaicić ten moment, aby Wasi bliscy wspominali go jeszcze wiele miesięcy później?

Jako fotografowie ślubni widzieliśmy dziesiątki, a nawet setki pierwszych tańców. Słyszeliśmy wiele pięknych piosenek ślubnych. Zrywaliśmy boki na tańcach ślubnych na wesoło i niejednokrotnie wzruszaliśmy się razem ze wszystkimi gośćmi. 

Bardzo dobrze wiemy, jak urozmaicić taniec ślubny, aby pięknie wyglądał w obiektywie. Mamy kilka atrakcyjnych propozycji piosenek i wskazówek, które pomogą Wam dobrze przygotować się do pierwszego tańca. 

Gotowi? Zapraszamy na kompleksowy przewodnik dla par młodych na temat pierwszego tańca. 

Pierwszy taniec na weselu – co jest najważniejsze?

Zacznijmy od najważniejszych spraw. Pierwszy taniec, to nie jest Wasz obowiązek. Jeżeli na samą myśl trzęsą Wam się kolana i wolicie odwołać wesele, niż wyjść na parkiet – zrezygnujcie z tego elementu wesela. Coraz więcej par nie decyduje się na „klasyczny” pierwszy taniec i nie ma w tym nic złego. Najważniejszą zasadą jest to, abyście czuli się z tym dobrze. Wesele to Wasza uroczystość i nie musicie wpisywać się na siłę w żadne schematy i oczekiwania. 

Lubicie tańczyć lub podoba Wam się ten niezwykły element weselnego planu? Cudownie! Zorganizujcie taniec ślubny, zgodnie z tym, co lubicie najbardziej. Do wyboru macie klasyczny taniec ślubny, taniec ślubny na wesoło, taniec ślubny w grupie, pokaz ślubnego tańca np. ze zmianami strojów i muzyki. 

Pamiętajcie, że do tańca ślubnego nie musicie podchodzić z dużą presją. Nie musicie mieć ustalonego z góry układu lub chodzić na lekcje tańca. Oczywiście możecie to zrobić, jeżeli czujecie, że taką macie potrzebę. 

Naszą podstawową radą w kwestii tańca ślubnego jest podejście BEZ PRESJI I NAPIĘCIA. Tylko wtedy taniec będzie naprawdę Wasz, pełen emocji i miłości, czyli zgodnie z założeniem – będzie wyjątkowym pierwszym tańcem Waszego wspólnego, dalszego życia jako małżeństwo. 

pierwszy taniec villa love

Jak wybrać piosenkę na pierwszy taniec?

Przewodnik o tańcu ślubnym nie mógłby się obejść bez tego pytania. Zadaje je sobie każda para młoda. I nic w tym dziwnego. Faktycznie wybór piosenki, do pierwszego tańca ma ogromne znaczenie. Utwór muzyczny buduje atmosferę, nadaje rytm, nakreśla styl tańca, a także niesie ze sobą dodatkowy przekaz. 

Czasami zakochani od dawna wiedzą, do jakiej piosenki zatańczą swój pierwszy taniec. W niektórych przypadkach w ostatniej chwili muszą wybrać coś innego, bo np. ukochany utwór nie ma odpowiedniego rytmu. Często zdarza się też, że pary młode decydują się na ślubne klasyki, czyli najpopularniejsze piosenki na pierwszy taniec. Poniżej przedstawimy Wam kilka takich hitów, ale wcześniej zastanówmy się jednak, jak wybrać odpowiednią piosenkę na pierwszy taniec. 

Wypisaliśmy 4 podstawowe zasady, które warto wziąć pod uwagę:

01

Na początek wybierzcie utwory, które kojarzą Wam się dobrze. Cudownie, jeżeli piosenka ślubna ma dodatkowe znaczenie, np. wiąże się z miłymi wspomnieniami.

02

Dobrze, jeżeli utwór ma taneczny, słyszalny rytm. Idealnie, jeżeli znajdą się w nim momenty bardziej emocjonalne, w których możecie wykonać jakiś obrót lub podnoszenie.

03

Dokładnie przestudiujcie tekst danego utworu. Przeczytajcie go kilka razy. Zobaczcie teledysk. Jeżeli nie jesteście pewni, co dokładnie oznacza i w jakim kontekście są używane słowa love, always, with you… sprawdźcie tłumaczenie. Może to banał, jednak pary młode bardzo często decydują się na takie piosenki ślubne, jak: Whitney Houston – I Will Always Love You, Mariah Carey – Without You, Bon Jovi – Always, a przecież to są utwory o nieszczęśliwej miłości…

04

Pamiętajcie, że utwory muzyczne najlepiej dopasować do preferowanego stylu tańca. Najczęściej pierwszy taniec bazuje na krokach walca wiedeńskiego, walca angielskiego, tańca użytkowego, discofox lub bachaty. Rzadziej zdarza się salsa, tango lub mamba. Zapisując ulubione utwory, warto już na wstępie dopasować je do różnych stylów. Jak to zrobić? Wpisz w Google dany utwór i dodaj dopisek „styl tańca”. Zobacz, jak może wyglądać taniec do danego utworu na YouTube lub skontaktuj się z wybraną szkołą tańca. Możesz też znaleźć odpowiednią grupę na Facebooku (ślubną lub dla miłośników tańca) i tam zadać odpowiednie pytanie.

Pierwszy taniec na weselu 1

Najpopularniejsze piosenki na pierwszy taniec

Jeżeli nie macie jednego, ulubionego utworu i każdy piosenka, o której pomyślcie jest albo „mało taneczna”, albo ma smutny tekst, możecie skorzystać ze ślubnych klasyków, czyli najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec. To są sprawdzone utwory, do których bardzo dobrze się tańczy. Gotowe układy taneczne prawdopodobnie znajdziecie na YouTube, więc możecie podpatrzeć kilka ciekawych rozwiązań. Są to utwory znane także wśród Waszych gości, a jak wiadomo, takie jeszcze bardziej wyciskają łzy wzruszenia. Listę zostawiamy do Waszego rozważenia.

7 najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec weselny

01

Jasmine Thompson – Willow

02

Ed Sheeran – Perfect

03

Ed Sheeran – Thinking Out Loud

04

John Legend – All of me

05

Anna Karwan – What the World needs now

06

Whitney Houston – I have nothing

Subiektywne propozycje piosenek na pierwszy taniec

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie dodali kilka własnych propozycji, bardziej alternatywnych i z pewnością nie aż tak popularnych. 

01

Jessie Ware – Say You Love Me

02

Kortez – Niby nic

03

Smash Mouth – I’m A Believer

04

Sanah – Ten stan

05

Simply Red – Stars

06

Chuck Berry- You Never Can Tell

Jak urozmaicić pierwszy taniec? 

Skoro wybraliście już odpowiedni utwór (ufff… najtrudniejsze za Wami) czas porozmawiać o tym, jak urozmaicić taniec ślubny. Aby ta chwila była jeszcze bardziej widowiskowa i emocjonalna macie do wyboru szereg ciekawych rozwiązań i aranżacji pierwszego tańca, które przy okazji cudownie wyglądają na zdjęciach i filmach ślubnych. Wymienimy kilka najpopularniejszych urozmaiceń, choć tak naprawdę wszystko jest zależne od Waszej wyobraźni. 

  1. Pierwszy taniec w chmurach, czyli w białej pierzynce chmur wytworzonej przez tzw. ciężki dym. Możecie wypożyczyć specjalne urządzenie lub zapytać o taką opcję zespół, DJ-a lub menadżera sali, w której planujecie zorganizować wesele. 
  2. Konfetti, najlepiej w kulminacyjnych momentach – zawsze wywołuje brawa i efekt uuaaahhhhh wśród gości. I pięknie wygląda na zdjęciach.
  3. Bańki mydlane puszczane przez gości – podobno najlepiej odwracają uwagę od niedociągnięć tanecznych. 
  4. Zmiany strojów i utworów muzycznych. Pierwszy taniec nie musi być jednym utworem, bardzo modne jest łączenie różnych stylów tanecznych, szybkich i romantycznych utworów. Najodważniejsi sprytnie zmieniają wizerunek, ubierają dodatki, odpinaną część sukienki – rozwiązań jest mnóstwo. 
  5. Efekty świetlne podczas pierwszego tańca. Możecie zaplanować je z zespołem lub DJ-em.
  6. Efekty pirotechniczne, czyli taniec wśród iskier. Tak jak konfetti – doskonale podkreślają emocjonalne momenty.
Pierwszy taniec na weselu 4

Pierwszy taniec weselny na wesoło 

Podobają Wam się pierwsze tańce weselne na wesoło? Czemu nie, spróbujcie ułożyć własny układ. Na YouTube znajdziecie dziesiątki filmów, w których para młoda podchodzi do tematu z dużym dystansem. Mogą posłużyć Wam za świetne inspiracje. 

Na czym polega aranżacja tańca weselnego na wesoło? Zazwyczaj jest to parodia popularnych utworów lub zabawna scenka odgrywana przez samych zakochanych, a także świadków, przyjaciół lub nawet rodziców pary młodej. Jeżeli planujecie pierwszy taniec na wesoło – pamiętajcie o rekwizytach i starannym dobraniu zabawnych utworów. Dobrze, jeżeli taniec na wesoło zgrywa się z całą stylistyką wesela.

Pierwszy taniec na weselu 5

Pierwszy taniec ostatnie przygotowania – o czym warto pamiętać?

Gdy wszystko będzie już dopięte na ostatni guzik, wybierzecie utwór, przygotujecie ewentualne akcesoria i zaplanujecie urozmaicenia ślubne – pamiętajcie o jeszcze kilku ważnych kwestiach. 

Taniec ślubny to niepowtarzalny moment i może mu towarzyszyć lekka ekscytacja. Właśnie dlatego warto z wyprzedzeniem wyeliminować i sprawdzić dodatkowe „niespodzianki”, które mogą zakłócić przebieg Waszego tanecznego popisu.

Zwróćcie uwagę na podłogę na Waszej Sali ślubnej. Jeżeli możecie, wybierzcie się tam w butach, w których będziecie tańczyć. Zdarza się, że parkiet jest bardzo śliski. W takich sytuacjach zawczasu warto zaopatrzyć się w specjalne podkładki.

Przećwiczcie układ w ubraniach ślubnych (lub w czymś o podobnym kroju). Zobaczcie, czy aby na pewno podczas podnoszenia, pochylania, obrotów nie ma ryzyka różnych wpadek. 

Zobaczcie, jak wygląda układ sali weselnej i to do niej dopasujcie układ taneczny. Zastanówcie się, po której stronie będą goście, jak będzie wyglądać Wasze wejście na parkiet i zakończenie tańca. 

I podstawa – nie stresujcie się. Pamiętajcie, że nie każdy musi tańczyć, jak zawodowiec. To oczywiste, że na YouTube trafiają tylko dopracowane choreografie. Nie ma co narzucać sobie presji. Pierwszy taniec to Wasz moment i wspólne świętowanie nowego etapu. Cieszcie się tą chwilą. To jest najważniejsze. 

Ostatnie dodane wpisy