Ślub humanistyczny – co warto wiedzieć?

Ślub humanistyczny, nazywany także ślubem symbolicznym, to niezwykle osobista ceremonia, która z roku na rok zyskuje na popularności. Na czym dokładnie polega? Kto udziela ślubu humanistycznego? Gdzie i w jakich okolicznościach odbywają się takie uroczystości? Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik o ślubach humanistycznych, w którym znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania związane z organizacją ślubu według własnego planu.

Co to jest ślub humanistyczny?

Macie własny pomysł na ślub? Nie chcecie tradycyjnej uroczystości według znanych schematów? Ślub humanistyczny to forma ceremonii, która z pewnością przypadnie Wam do gustu. 

Nie jest to uroczystość religijna i nie jest to też to samo, co ślub cywilny. Czy zatem jest ślub humanistyczny? To niezwykle osobista ceremonia, która skupia się przede wszystkim na parze młodej i ich uczuciach. Wykracza poza tradycyjne schematy i pozwala na realizację własnej wizji ślubu.

W Polsce śluby humanistyczne nie mają mocy prawnej, zatem aby formalnie zawrzeć związek małżeński, należy dodatkowo udać się do Urzędu Cywilnego (co jest praktykowane przez wiele par).

ślub humanistyczny, slub w plenerze, zacisze anny korcz

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Czy ślub humanistyczny jest dla każdego? Owszem. Ślub humanistyczny może wziąć każdy, komu odpowiada taka formuła. Najczęściej są to osoby niewierzące, niepraktykujące, pary międzynarodowe lub takie, które poszukują głębszej, bardziej indywidualnej formy zaślubin

Ślub humanistyczny może wziąć także para LGBT+, która chce złożyć sobie przysięgę i w gronie najbliższych celebrować swoje uczucia. W tym przypadku zakochani najczęściej decydują się na podpisanie notarialnej umowy partnerskiej.

sesja slubna villa julianna

Co wyróżnia śluby humanistyczne i dlaczego warto rozważyć taką opcję?

Zastanawiasz się, co takiego wyróżnia śluby humanistyczne? Przede wszystkim cała formuła jest zaplanowana zgodnie z tym, czego chce para młoda. Przebieg ślubu humanistycznego nie musi odnosić się do wzniosłych schematów czy idei. To zupełnie indywidualna odpowiedź na to, co gra w duszy zakochanym. Najczęściej śluby humanistyczne są bardzo głębokie i emocjonalne. 

Elementu ślubu humanistycznego

Tu panuje pełna dowolność. Ślub humanistyczny może być np. celebracją Waszych pasji i zainteresowań. Może być zorganizowany w sposób niezwykle romantyczny, duchowy, z nutą humoru lub w zupełnie luźnej atmosferze.

Właśnie w tym tkwi sedno – ślub humanistyczny możecie zorganizować dokładnie tak, jak chcecie. 

ślub humanistyczny, slub w jurcie

Jak najczęściej wygląda przebieg ślubu humanistycznego?

Można zacząć od przywitania gości i przybliżenia historii pary młodej. Zdarza się, że podczas uroczystości przemawiają bliscy zakochanych. Najczęściej pojawia się też moment wymiany obrączek oraz prezentacja wybranych tekstów literackich np. wierszy lub utworów muzycznych. Najważniejszym elementem ślubu humanistycznego zazwyczaj jest złożenie autorskiej przysięgi. 

Własna przysięga na ślubie humanistycznym

Własna przysięga na ślubie humanistycznym to zdecydowanie najbardziej emocjonalny element tego typu uroczystości. Tu nie ma miejsca na zwykłe formułki. Nie ma też sztywnych zasad. Przysięga może być w formie krótkiego wyznania, długiego listu lub nawet utworu muzycznego. 

Co, jeżeli nie wiesz, jak napisać słowa przysięgi? Możesz skorzystać z pomocy osób, które zajmują się organizacją ślubów humanistycznych. Oczywiście nie zrobią tego za Ciebie, ale pomogą ubrać Ci w słowa to, co siedzi w Twoim serduchu. 

Ślub humanistyczny - co warto wiedzieć? 7

Ślub humanistyczny – kto udziela?

Pewnie zastanawiasz się teraz, kto udziela ślubu humanistycznego? Czy są jakieś instytucje, które się tym zajmują? Trzeba być urzędnikiem? Czy może to zrobić każdy? W związku z tym, że w Polsce taka forma ślubu nie jest unormowana prawnie, ślub humanistyczny może prowadzić każdy. Osoba, która podejmie się tej roli, nazywana jest mistrzem ceremonii lub celebrantem.

Choć na pytanie kto udziela ślubu humanistycznego, odpowiadamy, że każdy, mamy jedno, ale – warto zwrócić uwagę na swoiste cechy osoby, która będzie prowadzić taką uroczystość. Dobrze, jeżeli mistrz ceremonii, który udziela ślubu, ma takie cechy, jak: dobra dykcja, umiejętność prowadzenia różnych wydarzeń i eventów, umiejętność opanowania stresu i emocji, charyzma i odpowiednia prezencja. 

To wy jesteście najważniejszymi bohaterami tego dnia – ważne, aby osoba prowadząca nie zakłócała Waszych emocjonalnych przeżyć. 

Jeżeli zależy Wam, aby ślub humanistyczny był udzielany przez profesjonalnego celebranta – możecie skorzystać z pomocy firmy, która organizuje śluby humanistyczne

ślub humanistyczny, slub w plenerze

Piękna oprawa ślubu humanistycznego

Ostatni element, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę to piękna oprawa ślubów humanistycznych. Nasz obiektyw po prostu uwielbia takie uroczystości! 

Śluby humanistyczne najczęściej odbywają się w plenerze. Dekoracja i aranżacja miejsca ślubu jest zupełnie dowolna – można zrealizować każde najśmielsze marzenie. Ślub w tipi, na wodzie, w górach, ślub w jurcie – każdy chwyt dozwolony. Najważniejsze, aby oprawa w pełni odzwierciedlała Wasze potrzeby i marzenia. 

Szukacie fotografa na ślub humanistyczny, który doskonale odda emocje i klimat Waszej uroczystości? Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy Cię teraz nie zaprosili do naszego portfolio. Poznaj historie miłosne, które mieliśmy przyjemność uwiecznić. 

Ślub w plenerze w Villa Love

Przeczytaj inne nasze poradniki i artykuły